تشخیص ابتلا به دیابت بارداری نباید موجب ترس و وحشت شما شود، زیرا با پیگیری توصیه های پزشکی می توانید دوران بارداری و فرزند سالمی داشته باشید.
وقتی در هفته ی بیست و هشتم بارداری برای غربالگری های معمول دیابت های بارداری به مطب پزشک رفتم، محلولی شیرین نوشیدم و پرستار قند خونم را آزمایش کرد. نتیجه خوب نبود. سپس مجبور شدم که آزمایش تحمل پذیری گلوکز سه ساعته را انجام دهم، اما پرستار به من گفت که قند شما خیلی زیاد نیست و مطمئنم پکه نتیجه خوب خواهد بود، اما این طور نشد.
به یاد می آورم که از نتایج آزمایش ترسیده و متعجب بودم. البته تشخیص ابتلا به دیابت های بارداری نباید هراس انگیز باشد. زیرا این مشکل فقط به معنای اندکی نظارت بیشتر، تغییراتی در رژیم غذایی و احتمالا مصرف داروهایی برای ثابت نگه داشتن قند خون و حفظ ایمنی بچه است.
دیابت های بارداری نسبتا معمولند. ۲٪ تا ۱۰٪ از بانوان باردار به این عارضه مبتلا می شوند. بنابر اعلام مایو کلینیک، جفت که فرزندتان را به جریان خون شما متصل می سازد، مقدار زیادی از هورمون های متفاوت تولید می کند که تقریبا همه ی آنها عملکرد انسولین در بدن را مختل می سازند که این امر باعث افزایش قند خون می شود. همان طور که فرزندتان بزرگ می شود، جفت هورمون های بیشتری تولید می کند. برای اکثر بانوان، این عمل مسئله ساز نیست، زیرا پانکراس آنها درست به اندازه ی کافی انسولین ترشح می کند تا قند خون آنان را ثابت نگه دارد. اما وقتی خانمی دچار دیابت های بارداری می شود، پانکراس او نمی تواند از عهده ی افزایش قند خون بر آید و در نتیجه بر رشد و سلامت جنین اثر می گذارد.
به سرعت یاد گرفتم که چگونه بر قند خونم نظارت داشته باشم. پزشک به من گفت که چهار بار در روز آزمایش کنم اولی صبح با شکم خالی و نوبت های بعدی پس از هر وعده ی غذا. میزان قند خونم را ثبت کردم و در هر ملاقات آن را به پزشک گزارش دادم. برای برخی بانوان از جمله خودم، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی برای ثابت نگه داشتن میزان قند خون کافی نیست. سرانجام پزشک دوز کمی انسولین تجویز کرد تا شب هنگام پیش از رفتن به بستر آن را استفاده کنم. اگر مجبورید که انسولین با داروی خوراکی مصرف کنید، نگران نباشید! شاید فکر اینکه به خودتان تزریق کنید، کمی وحشتناک باشد، اما بسیار ساده و بی درد است.
من هفته ای دو بار برای آزمون نبود تنش (nst) نزد پزشک می رفتم. این آزمایشی ساده است که در آن مسئول دستگاه تپش قلب فرزندتان را نظارت می کند، اول در حالی که بچه استراحت می کند و سپس حین تحرک او. درست مثل زمانی که فعالیت می کنید، تپش قلب شما سریع تر می شود، ضربان قلب فرزندتان نیز در حالی که حرکت می کند یا لگد میزند، باید سریع تر شود. برخی پزشکان برای بیمارانشان سونوگرافی های بیشتری تجویز می کنند تا رشد و تحرک جنین را بررسی کنند.
باردارانی که دیابت بارداری خود را کنترل نمی کنند، باعث بروز پیچیدگی هایی برای جنین می شوند، مثل افزایش وزن هنگام تولد، کاهش قند خون، زایمان زودرس و دیابت نوع دو در باقی طول زندگی همچنین ممکن است در آینده با مشکلاتی مثل فشار خون بالا، پره اکلامپسی و ابتلا به دیابت ها مواجه شوند. اگر از دستورهای پزشک پیروی کنید، احتمال ابتلای شما به این بیماری به شکل چشمگیری کاهش می یابد. فرزند اول من کاملا سالم متولد شد، گرچه در بارداری دوم خود نیز مجددا دچار دیابت بارداری شدم، اما اینک مطمئن هستم که هم خودم و هم پزشکم برای حفظ سلامت این بچه حداکثر توان خود را انجام خواهیم داد. شما نیز می توانید از فرزندتان حفاظت کنید.

منبع: نی نی پلاس